default_mobilelogo

 

I. Grzybiarze znajdą w pobliskich lasach wszelkie jadalne gatunki grzybów w ilościach przyprawiających o zawrót głowy. W czerwcu i lipcu zapraszamy na jagody, a we wrześniu na żurawinę i borówki.

II. Nasze lasy stworzone są do różnego rodzaju sportów i rekreacji. Drogi i ścieżki leśne zachęcają do joggingu, nordic walking, wycieczek pieszych czy rowerowych. Różnego rodzaju stopień trudności zapewnia atrakcje zarówna dla małych i dużych. Bezpieczne dla dzieci.

Niedaleko nas w Karwnie bądź w Dobrej są czyste i urokliwe jeziora, gdzie można wybrać się na odpoczynek w otoczeniu lasu. Jeziora są atrakcyjne zarówno dla rodzin z dziećmi jak i wędkarzy. Można tam dojechać samochodem drogą asfaltową, jak i w ramach wycieczki rowerowej czy nordic walking lasem wśród zieleni i czystego powietrza. Przy okazji można zaobserwować sarny, zające, wiewiórki a przy odrobinie szczęścia nawet dziki czy inne zwierzęta.

Zapraszamy do zwiedzenia ciekawych przyrodniczo ścieżek na terenie Nadleśnictwa Łupawa szczegółowy opis tras znajdą Państwo na stronie www.lupawa.szczecinek.lasy.gov.pl :

1.    „Karwieńskie Uroczyska" – ścieżka utworzona w 2001 r., o długości 13,4 km – posiada kształt ósemki, co daje możliwość skrócenia jej do 6,4 km. Przeznaczona jest dla pieszych oraz rowerzystów – czas przemarszu 3 lub 6 godzin, czas przejazdu 3 godziny.
      „Rosiczkowy trap". Jest to drewniana kładka posadowiona na powierzchni torfowiska wysokiego, o dł. około 250 mb. Trap jest uzupełnieniem tematyki ścieżki edukacyjnej Karweńskie Uroczyska" o faunę i florę torfowisk, bagien i terenów podmokłych. Można z bliska poznać i zobaczyć niedostępne rośliny i zwierzęta. Czas przemarszu około 1 godziny.

2.    „Dolina Rzeki Łupawy" – utworzona została w 2002 r., o długości 6 km. Czas potrzebny na zwiedzanie wynosi ok. 2,5 godzin. Początek ścieżki to „Grzybek" obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy w miejscowości Łupawa nad rzeką. Dalej trasa wiedzie w górę biegu rzeki Łupawa. Składa się z 11 punktów tematycznych. Ścieżka zapoznaje zwiedzających z rodzimą przyrodą, ukazuje jej walory, osobliwości  i zagrożenia. Prezentuje rzadziej i częściej spotykane gatunki fauny i flory oraz zbiorowiska roślinne które związane są przede wszystkim z ekosystemami rzecznymi, jak również odkrywa walory wsi Łupawy i jej historię.

3.    „Słonecznikowym Traktem I" – była pomysłem fundacji „Kaszubskie Słoneczniki". Powstała przy współudziale wielu organizacji pozarządowych samorządowych i podmiotów prywatnych w 2004 r. Przeznaczona jest zarówno dla turystyki pieszej jak i rowerowej. Długość w zależności od wybranego wariantu wynosi 14,6 km lub 10,5 km. Czas potrzebny na zwiedzanie piesze to ok. 3,5 godz.

4.    „Słonecznikowym Traktem II" – jest kontynuacją szlaku przyrodniczo-historycznego „Słonecznikowym Traktem I". Powstała w 2006 r. Długość trasy wynosi 6 km, czas przemarszu ok. 2 godzin. Ścieżka przebiega przy jeziorach Dobrskim i Czarnym.

III. Zapraszamy również do obejrzenia ŁUPAWSKICH MEGALITÓW – więcej na stronie Dolina Łupawskich Megalitów

.

IV. Dla wytrawnych rowerzystów długie wycieczki rowerowe szlakami Pomorza – więcej na stroniewww.zielonesercepomorza.pl