Atrakcje w okolicy

Spływy kajakowe

Możemy polecić sprawdzone firmy działające na naszym terenie, które zorganizują dla Państwa ciekawe i pełne wrażeń spływy kajakowe rzeką Łupawą, zaliczaną do kategorii rzek górskich. Mogą to być trasy dłuższe lub krótsze, dla dzieci i dorosłych, o różnym stopniu trudności. Spływy mogą być połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc wokół rzeki np. elektrowni wodnych w Łupawie, Poganicach, Łebieniu i dalej aż do morza.

Atrakcje przyrodnicze

Dla amatorów grzybobrania znajdą się i prawdziwki i podgrzybki i kurki i co tam jeszcze grzybiarze zbierają. W czerwcu i lipcu zapraszamy na jagody a we wrześniu na żurawinę i borówki.

Nasze lasy stworzone są do różnego rodzaju sportów i rekreacji. Drogi i ścieżki leśne stworzone sa wręcz do joggingu, nordic walking, wyciecze pieszych czy rowerowych. Różnego rodzaju stopień trudności zapewnia atrakcje zarówna dla małych i dużych. Bezpieczne dla dzieci.
Zapraszamy do zwiedzenia ciekawych przyrodniczo ścieżek na terenie Nadleśnictwa Łupawa szczegółowy opis tras znajdą Państwo na stronie www.lupawa.szczecinek.lasy.gov.pl :
1. „Karwieńskie Uroczyska” – ścieżka utworzona w 2001 r., o długości 13,4 km – posiada kształt ósemki, co daje możliwość skrócenia jej do 6,4 km. Przeznaczona jest dla pieszych oraz rowerzystów – czas przemarszu 3 lub 6 godzin, czas przejazdu 3 godziny.
„Rosiczkowy trap”. Jest to drewniana kładka posadowiona na powierzchni torfowiska wysokiego, o dł. około 250 mb. Trap jest uzupełnieniem tematyki ścieżki edukacyjnej Karweńskie Uroczyska” o faunę i florę torfowisk, bagien i terenów podmokłych. Można z bliska poznać i zobaczyć niedostępne rośliny i zwierzęta. Czas przemarszu około 1 godziny.
2. „Dolina Rzeki Łupawy” – utworzona została w 2002 r., o długości 6 km. Czas potrzebny na zwiedzanie wynosi ok. 2,5 godzin. Początek ścieżki to „Grzybek” obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy w miejscowości Łupawa nad rzeką. Dalej trasa wiedzie w górę biegu rzeki Łupawa. Składa się z 11 punktów tematycznych. Ścieżka zapoznaje zwiedzających z rodzimą przyrodą, ukazuje jej walory, osobliwości i zagrożenia. Prezentuje rzadziej i częściej spotykane gatunki fauny i flory oraz zbiorowiska roślinne które związane są przede wszystkim z ekosystemami rzecznymi, jak również odkrywa walory wsi Łupawy i jej historię.
3. „Słonecznikowym Traktem I” – była pomysłem fundacji „Kaszubskie Słoneczniki”. Powstała przy współudziale wielu organizacji pozarządowych samorządowych i podmiotów prywatnych w 2004 r. Przeznaczona jest zarówno dla turystyki pieszej jak i rowerowej. Długość w zależności od wybranego wariantu wynosi 14,6 km lub 10,5 km. Czas potrzebny na zwiedzanie piesze to ok. 3,5 godz.
4. „Słonecznikowym Traktem II” – jest kontynuacją szlaku przyrodniczo-historycznego „Słonecznikowym Traktem I”. Powstała w 2006 r. Długość trasy wynosi 6 km, czas przemarszu ok. 2 godzin. Ścieżka przebiega przy jeziorach Dobrskim i Czarnym.
Zapraszamy również do obejrzenia ŁUPAWSKICH MEGALITÓW – więcej na stronie Dolina Łupawskich Megalitów.
Dla wytrawnych rowerzystów długie wycieczki rowerowe szlakami Pomorza – więcej na stronie www.zielonesercepomorza.pl

Morze Bałtyckie

Nasze domki położone są niedaleko od najciekawszych miejsc wybrzeża Morza Bałtyckiego. Tylko 40 min do Ustki i tylko 50 minut do Łeby. Jeśli ktoś woli mniej zatłoczone plaże to polecamy Rowy, Poddąbie.

W Łebie można zwiedzić Słowiński Park narodowy z ciekawymi ruchomymi wydmami

A także pójść na spotkanie z dinozaurami do Parku Dinozaurów czy na spotkanie z fokami do Sea Parku w Sarbsku.

Dla amatorów latarni morskich polecamy Czołpino czy Stilo.

Kaszuby

Od nas niedaleko jest również do najciekawszych miejsc na Kaszubach. Polecamy chociażby Szymbark i okolice z domem do góry nogami, najdłuższą deska, obozem Sybiraków i innymi ciekawymi miejscami.

Polecamy również ZOO-Egzotyczne w Tuchlinie – same niespotykane i egzotyczne okazy. Kaszubski Park Miniatur.

Trójmiasto, Słupsk, Lębork

Chętnych zapraszamy do odwiedzenie Trójmiasta. Warte odwiedzenia ZOO w Gdańsku-Oliwie czy molo w Sopocie czy chociażby Jarmark Dominikański w Gdańsku.

Bliżej nas polecamy Słupsk czy Lębork z pięknymi starówkami, muzeami, zabytkowymi kościołami. Miasta oferują wiele atrakcji między innymi koncerty gwiazd w sezonie letnim.

Kluki czy Swołowo

Polecamy również wizytę w Muzeum Wsi Pomorskiej w Klukach czy Swołowie – piękne starodawne wsie z zachowanymi wszelkimi aspektami tamtejszego życia. Zobaczą Państwo czym i na czym pracowali nasi przodkowie.

W Klukach polecamy imprezę pod nazwą KOPANIE TORFU – w długi weekend majowy szereg atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.

Do Swołowa zapraszamy na Świętego Marcina – na darcie pierza i szereg ciekawych atrakcji związanych z gęsiną.

Zawody wędkarskie i polowania myśliwskie

Nasza rzeka obfituje w różne gatunki ryb. Można tu złowić szczupaka, pstrąga, czasem węgorza i różne inne mniejsze lub większe rybki. Dla amatorów wędkowania zarówno z brzegu jak i ze środka rzeki.

Bardzo często okoliczne koła wędkarskie organizują zawody w różnych porach roku. Wystraczy się zapisać.

Lasy, które nas otaczają są rajem dla myśliwych. Prężnie działające Koło Łowieckie „Gwardia” zaprasza na polowania czy to zbiorowe czy indywidualne.

Każdy znajdzie coś dla siebie.